نماز و انگیزه: رازهای بی‌نشاطی و راهکارهای افزایش نشاط در ارتباط با عبادی‌ترین لحظه زندگی

مقدمه

نماز، یکی از ارکان اصلی اسلام و ارتباط مستقیم انسان با خالق خود، خدا، است. این عمل عبادی، نشانه ای از پیوند عمیق بین فرد و خداست و نقطه اتصال روحیه با جهان الهی. نماز، عبارت است از سلسله‌ای از حرکات و کلمات مخصوص، که به تعبیری، انسان را از دنیای مادی به دنیای روحانی و معنوی سوق می‌دهد.

در هر روز و لحظه، مسلمانان پنج بار نماز می‌خوانند، که این پنج وقت نماز شامل نماز صبح، ظهر، عصر، مغرب و عشاء می‌شود. این عمل عبادی، به مومنان فرصتی می‌دهد تا از همدیگر و از دنیای پیرامون خود فاصله گرفته و به تأمل و ارتباط با الله بپردازند.

نماز، به عنوان یک ریتوال مهم در اسلام، تعلیمات اخلاقی و اجتماعی نیز دارد. این عمل نه تنها فرد را به انضباط شخصی و خدمت به خدا تربیت می‌دهد بلکه با ایجاد هماهنگی و همبستگی در جماعت نماز، ارتباط اجتماعی را نیز تقویت می‌کند.

در کل، نماز نه تنها یک وظیفه دینی است بلکه راهی است برای انسان برای یافتن آرامش، ارامش و ارتباط با بزرگترین وجود، خداوند سبحان است.

فرازی از دعای امام (سجاد علیه السلام)

چرا در نماز حال پیدا نمی كنیم؟ و چرا در نماز آن لذّتی را كه باید ببریم، نمیبرم؟

در دعای ابوحمزه ثمالی، امام سجاد علیه‌السلام این مسئله را از جهات مختلف بررسی می‌کند. او اشاره می‌کند که چرا در حین نماز، احساس حضور و لذت مطلوب را نمی‌توان یافت، و چرا ممکن است بیحالی و ناخواسته به دل آید.

در واقع، این موضوع ممکن است به دلیل انحرافات و اشکالات در دل و روح انسان باشد. امام سجاد علیه‌السلام در این دعا به موانعی اشاره می‌کند که مانع از حضور کامل و لذت صحیح در نماز می‌شوند. این موانع ممکن است شامل اشکالات اخلاقی شخص، بی‌تفاوتی در دل، و تأثیرات منفی اطرافیان و محیط باشند.

در واقع، امام سجاد اشاره به این می‌کند که برای تجربه حال و لذت صحیح در نماز، انسان باید از بیرون و داخل خود پاکسازی و تزکیه کند. این شامل پاکسازی اخلاقی، افزایش حساسیت دل نسبت به مسائل دینی و معنوی، و ایجاد ارتباط نزدیک با خداست.

در کل، این دعا نشان‌دهنده نیاز به تأمل در مسائل روحانی و توسعه حس حضور و لذت در نماز است. این تجربه نیازمند آگاهی از مسائل دینی و اخلاقی، تفکر عمیق، و تلاش برای پاکسازی دل و روح است.

خدایا! هرگاه خودم باطنم را برای نماز به حالتی که مرتباً اشاره کردم درآورم و نماز با حضور کاملی را در پیشگاه تو به انجام برسانم و مناجات با تو را به سوی تو ادامه دهم، چرا بار مشکلات و گرفتاری‌ها بر روی دلم سنگین می‌آید؟ و چرا در حال نماز، در دلم حالی از بیحالی و بیتفاوتی به وجود می‌آید؟ و چرا در اوقات مناجات با تو، به وضوح احساس می‌شود که اطرافیانم، حتی در حین نماز، با خودشان سخنان بر خورده و در حضور تو به گناهان ادامه می‌دهند؟ چرا هنگام نماز، حس می‌شود که انسان‌های بی‌اخلاق و گناهکار بی‌درنگ به نزدیکی من و حضور در محدوده نمازم بیایند؟ و در حالی که من با تو مناجات می‌کنم، چه حادثه‌ای روی می‌دهد که در آن لحظه احساس می‌کنم گناهان من آشکار شده و اطرافیانم به گناهان من آگاه می‌شوند؟ و چرا در زمان مناجات با تو، راز و نیاز دلم به گونه‌ای فاش می‌شود که انگار اطرافیان من در جریان همه اینها حاضرند؟ این بیحالی و این موانع و مشکلات چه رازی دارد؟”

عوامل بی نشاطی در نماز

1.دوری از در خانه خدا

دوری از در خانه خدا به اثرات منفی بر روحیه و ایمان انسان می‌انجامد. در قرآن کریم و روایات اسلامی، توصیه‌ها و هشدارهایی در این زمینه آمده‌اند.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَأَذِّنْ فِي النَّاسِ بِالْحَجِّ يَأْتُوكَ رِجَالًا وَعَلَى كُلِّ ضَامِرٍ يَأْتِينَ مِنْ كُلِّ فَجٍّ عَمِيقٍ” (آل عمران، 97) – این آیه درباره دعوت به حج است که نشان‌دهنده حضور مسلمانان در بیت‌الله و در خانه خدا است.
  • “إِنَّ أَوَّلَ بَيْتٍ وُضِعَ لِلنَّاسِ لَلَّذِي بِبَكَّةَ مُبَارَكًا وَهُدًى لِلْعَالَمِينَ” (آل عمران، 96) – این آیه به برکت و هدایت خانه خدا اشاره دارد.
 2. احادیث:
  • امام محمد باقر (علیه‌السلام): “هر کس که به مسجد حرام (خانه خدا در مکه) مسافرت کند، خداوند پنج هزار حاج برای او نوشته و پنج هزار گناه از او پاک می‌شود.”
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر کسی که به مسجد حرام مسافرت کند و در آنجا نماز بخواند، خداوند به هر قدمی که بردارد، یک گناه از او می‌میرزد و در هر گامی که بردارد، درجه از او بلند می‌شود.”
 3. توصیه‌ها:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر کس از مساجد دوری کند، خداوند او را به دلداری خود از دین محروم می‌کند و در قیامت با او حساب‌گزاری نمی‌کند.”

بنابراین، دوری از در خانه خدا نه تنها از نظر شرعی توصیه‌ناپذیر است بلکه باعث از دست دادن بسیاری از برکات و ثواب‌های الهی می‌شود.

2.سبک شمردن حق طاعت و بندگی خدا

حق طاعت و بندگی خدا یک مسئله عظیم و مهم در اسلام است. در قرآن و حدیث‌ها، اهمیت و ارزش طاعت و بندگی خدا به دسته‌های مختلفی تبیین شده است.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَأَقِمِ الصَّلَاةَ إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ وَلَذِكْرُ اللَّهِ أَكْبَرُ وَاللَّهُ يَعْلَمُ مَا تَصْنَعُونَ” (العنکبوت، 45) – “نماز را برپا کنید، چرا که نماز از کارهای ناپسند و منكر باز دارد و یاد خدا بزرگترین است. و خداوند اعمال شما را می‌داند.”
  • “وَمَن يُطِعِ اللَّهَ وَرَسُولَهُ يُدْخِلْهُ جَنَّاتٍ تَجْرِي مِن تَحْتِهَا الْأَنْهَارُ وَمَن يَتَوَلَّ يُعَذِّبْهُ عَذَابًا أَلِيمًا” (آل عمران، 15) – “هر کس که خدا و پیامبر او را اطاعت کند، بهشتهای زیر اجراها بهشت می‌شود. و هر کس که روی گرداند، عذابی دردناک بر او افتاده خواهد بود.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “من خرج من بيته يتعلم علما او يطلب مالا يصرفه في نفسه و عياله، فهو في سبيل الله، حتى يرجع.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “عبادتها كن الله تعالى بقيمتها و توابعها و آجلها، تا اگر دلي از طاعت او باز بوده باشد و معصيت او را ترك كرده باشد، خداوند هر لحظه و به چشم يك لحظه به او نظر خواهد كرد.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام علی (علیه‌السلام): “كسى كه خداوند را بر انگيخته ديده و به خداوند توكل كند، خداوند او را بر حوائج دنيا و آخرت گشوده و او را از هر چيزي اميد بخش مى‌گرداند.”
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر کس به خدا توکل کند و اعتماد کامل به او داشته باشد، خداوند او را از هر نگرانی و ترسی امن می‌کند.”

از طریق طاعت و بندگی خدا، انسان به رضایت الهی و بهشت دارایی‌های ابدی دست پیدا می‌کند.

3.اعراض نمودن از خدا و یاد او

اعراض نمودن از خدا و یاد او یک موضوع مهم در اسلام است که به معنای دوری گرفتن از اطاعت و یاد خداوند متعال می‌باشد. این امر در قرآن و حدیث‌ها به عنوان یک اقدام منفی و مخرب توصیف شده است.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَلَا تَكُونُوا كَالَّذِينَ نَسُوا اللَّهَ فَأَنسَاهُمْ أَنفُسَهُمْ ۚ أُولَٰئِكَ هُمُ الْفَاسِقُونَ” (الحشر، 19) – “و نباشید مانند کسانی که خدا را فراموش کرده و خود را فراموش کرده‌اند؛ اینان همان فاسقانند.”
  • “فَذُوقُوا بِمَا نَسِيتُمْ لِقَاءَ يَوْمِكُمْ هَٰذَا بِأَنَّكُمْ كُنتُمْ تَنسَوُنَا ۖ وَذُوقُوا بِمَا كُنتُمْ تَعْمَلُونَ” (الصافات، 66-67) – “پس بچشید بخاطر اینکه مراقبه روزتان این بود که مرا فراموش کرده بودید و همچنین به خاطر اعمالی که می‌کردید بچشید.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “کسی که خدا را نادیده گرفته باشد، خدا نیز او را نادیده می‌گیرد.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “هر که از یاد خداوند گریز کند، خداوند نیز از یاد او گریز کرده و هر که خداوند را نادیده بگیرد، خداوند نیز از او نادیده گردد.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام حسین (علیه‌السلام): “بهترین دعا این است که از یاد خداوند نبریم و دل و زبانمان به یاد او باشد.”
  • امام جعفر صادق (علیه‌السلام): “خداوند متعال به افرادی که از یاد او غافلند، نزدیک نمی‌شود.”

دوری از یاد خداوند نه تنها به از دست دادن رضایت و محبت الهی منجر می‌شود، بلکه به عواقب منفی در دنیا و آخرت نیز منجر می‌شود. یادآوری افکار و اعمال خود به سمت الله از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

4.دروغگویی

روغگویی یک اخلاق ناپسند است و در اسلام به شدت منع شده است. در قرآن و حدیث‌ها، بر ترسیدن از دروغ و تأکید بر صداقت و امانت دادن تأکید شده است.

 1. آیات قرآنی:
  • “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اتَّقُوا اللَّهَ وَكُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ” (التوبة، 119) – “ای کسانی که ایمان آورده‌اید، از خدا پرواه کنید و با راستگویان باشید.”
  • “إِنَّمَا يَفْتَرِي الْكَذِبَ الَّذِينَ لَا يُؤْمِنُونَ بِآيَاتِ اللَّهِ وَأُولَئِكَ هُمُ الْكَاذِبُونَ” (النحل، 105) – “دروغ افترا، کار آنان است که به آیات خدا ایمان نمی‌آورند و آنها دروغگوانند.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “از دروغ به دوری کنید؛ زیرا دروغ، به فساد و گناهان دیگر کشانده می‌شود و انسان را از رضایت الله دور می‌کند.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “چهار نشانه دروغگو؛ هر که حدیث گوید، دروغ گوید، وعده نشناسد و امانت نداشته باشد، مرد خردمند نیست.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام حسین (علیه‌السلام): “به صداقت دوستی داشته باشید، زیرا صداقت نیکی است و نیکی به بهشت می‌رساند.”
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر که صادق باشد، خدا او را بیامرزد و هر که دروغگو باشد، خدا از او دوری کند.”

دروغگویی نه تنها به زندگی اجتماعی ضربه می‌زند بلکه روحیه انسان را نیز تضعیف می‌کند. در اسلام، اخلاق صادقانه و امانتداری به عنوان ارزش‌های اسلامی تلقی می‌شوند و از اهمیت بسیار بالایی برخوردارند.

5.عدم قدردانی و بجا آوردن نعمت های الهی

عدم قدردانی از نعمت‌های الهی و عدم بجا آوردن آنها یکی از اخطارات اخلاقی در اسلام است. اسلام به مؤمنان توصیه می‌کند که نعمت‌های الهی را بشکرانه قدردانی کنند و از آنها به نحو معقول و اخلاقی استفاده کنند.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَإِذْ تَأَذَّنَ رَبُّكُمْ لَئِن شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ” (إبراهيم، 7) – “و هنگامی که پروردگار شما اعلام کرد: «اگر شکر گزارید، بر شما افزونی می‌دهم و اگر کفر کنید، عذاب من سخت است.”
  • “لَئِن شَكَرْتُمْ لَأَزِيدَنَّكُمْ ۖ وَلَئِن كَفَرْتُمْ إِنَّ عَذَابِي لَشَدِيدٌ” (إبراهيم، 7) – “اگر شکر گزارید، بر شما افزونی می‌دهم و اگر کفر کنید، عذاب من سخت است.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر که نعمتی را بشکرانه قدردانی کند، خداوند آن نعمت را افزایش می‌دهد؛ و هر که نعمتی را نادیده گرفته و ترک کند، خداوند از او آن نعمت را گرفته و به جای آن عذابی می‌فرستد.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “هر کسی که از نعمت خدا قدردانی کند و آن را به جایی برداشته، خداوند نعمت را افزایش می‌دهد؛ و هر کسی که نعمت را نادیده بگیرد و از آن بی‌احترامی کند، خداوند نعمت را از او گرفته و به جای آن عذابی بر او می‌فرستد.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام حسین (علیه‌السلام): “هر کسی که از نعمت خدا قدردانی کند، خداوند او را در زندگی دنیا و آخرت برکت می‌دهد.”
  • امام صادق (علیه‌السلام): “بشکری که از دلهای شکرگزار پیداست و نادانی که از چهره‌های بی‌شکر پیداست.”

بجا آوردن نعمت‌های الهی به معنای استفاده منصفانه، قدردانی، و اخلاقی از آنها است. این اقدام نه تنها به رضایت الهی منجر می‌شود بلکه زندگی انسان را با برکت و سعادت پر می‌کند.

6.نرفتن به محضر علما و حضور نداشتن در مجالس وعظ و سخنرانی

نرفتن به محضر علما و حضور نداشتن در مجالس وعظ و سخنرانی از مناطقی است که در اسلام توصیه‌ها و اخطارهای متعددی به این خصوص آمده است. در اسلام، تلاش برای افزایش دانش و حضور در محافل آموزشی و مذهبی به عنوان یک وظیفه مهم شناخته شده است.

 1. آیات قرآنی:
  • “فَاسْأَلُوا أَهْلَ الذِّكْرِ إِن كُنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ” (النحل، 43) – “پس از اهل دین سؤال كنيد اگر نمی‌دانید.”
  • “إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ ۗ إِنَّ اللَّهَ عَزِيزٌ غَفُورٌ” (فاطر، 28) – “تنها اهل دانش از خداوند می‌ترسند. به راستی خداوند عزیز و آمرزنده است.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “دانش دانش‌آموزی نیست، بلکه دانش دانشی که در دانش‌آموخته اش خدمت کند.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “هر که دانش دارد و به دیگران نشان ندهد، همچون کنجد است که بدون خوشحالی در زیر زمین می‌ماند.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام علی (علیه‌السلام): “مردم به سه چیز به دلبسته شوند: به حاکمان، به علما و به قضات.”
  • امام سجاد (علیه‌السلام): “هر کس دانش داشته باشد و آن را به دیگران نشان ندهد، همچون مردی است که دارای گنجینه‌ای عظیم است و در زیر خاک خودش زندگی می‌کند.”

حضور در محافل علمی و دینی، به دستیابی به دانش و رشد فردی و اجتماعی کمک می‌کند و در عین حال، افراد را به افزایش وحدت اجتماعی و درک بهتر از اصول اسلامی هدایت می‌کند. این حضورها مکمل ضروری برای تربیت فردی و جمعی در جامعه اسلامی محسوب می‌شوند.

7.همراهی با رفقای بد و افراط در غفلت

همراهی با رفقای بد و افراط در غفلت از مناطقی است که در اسلام به شدت منع شده و اخطارهای زیادی به این خصوص آمده است. اسلام تأکید دارد که انسان باید انتخاب دقیقی از رفقا و دوستان خود داشته باشد و از افراط در غفلت پرهیز کند.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَلَا تَرْكَنُوا إِلَى الَّذِينَ ظَلَمُوا فَتَمَسَّكُمُ النَّارُ وَمَا لَكُم مِّن دُونِ اللَّهِ مِنْ أَوْلِيَاءَ ثُمَّ لَا تُنصَرُونَ” (هود، 113) – “و به سوی ظالمان (و بدکاران) منحرف نشوید تا آتش به شما دست بزند و شما را دوستان و یاوران جز خدا نباشد و بعد از این کمک شما نیابد.”
  • “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَتَّخِذُوا بِطَانَةً مِّن دُونِكُمْ لَا يَأْلُونَكُمْ خَبَالًا وَدُّوا مَا عَنِتُّمْ قَدْ بَدَتِ الْبَغْضَاءُ مِنْ أَفْوَاهِهِمْ وَمَا تُخْفِي صُدُورُهُمْ أَكْبَرُ ۚ قَدْ بَيَّنَّا لَكُمُ الْآيَاتِ ۖ إِن كُنتُمْ تَعْقِلُونَ” (آل عمران، 118) – “ای کسانی که ایمان آورده‌اید، دوستان و یاوران خود را از غیرت خدا نگهدارید، چرا که ایشان در دلهای خود حاضر به هر کاره‌ای هستند و بغض و نفرت از زبانهای ایشان ظاهر شده است، در حالی که دلهای خود از چیزهای بدتر پر است. برای شما آیات را بیان کردیم اگر عقل دارید.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “از دوستان خود پند گیرید، چرا که بر اساس دین هرکس با دوستان خود است.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “بهترین دوستان، دوستان صالح و بهترین دشمنان، دشمنان خودی هستند که بهترین‌ها را از شما نهان می‌کنند.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام علی (علیه‌السلام): “دوستانی که ایمان به دین دارند و به آداب اخلاقی پایبند هستند، دوستانی بسیار ارزشمندند.”
  • امام صادق (علیه‌السلام): “از دوستان خود برای بهبودی دینی و دنیوی استفاده کنید و دشمنان خود را در این راه از خود دور کنید.”

همراهی با رفقای بد و افراط در غفلت، انسان را به سمت گناه و افترا به دین کشانده و آسیب‌های جدی روحی و اخلاقی را به همراه دارد. برای رشد فردی و جمعی بهتر، اهمیت انتخاب دوستان صالح و پایبندی به اصول دینی لازم است.

8.جلب نفرت خداوند به دلیل اثار گناهان

در اسلام، توصیه‌ها و اخطارهای زیادی درباره جلب رضایت الهی و پرهیز از گناهان وجود دارد. اسلام بیان می‌کند که خداوند دوست دارد که بندگان از گناهان دوری جویا شوند و به او توبه کنند تا به رضایت و مغفرت الهی دست پیدا کنند.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَاللَّهُ يُحِبُّ التَّوَّابِينَ وَيُحِبُّ الْمُتَطَهِّرِينَ” (البقرة، 222) – “خداوند توبه کنندگان را دوست دارد و پاکیزه‌دلان را دوست دارد.”
  • “إِنَّ اللَّهَ لَا يُحِبُّ الظَّالِمِينَ” (آل عمران، 140) – “به درستی خداوند ستمگران را دوست ندارد.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “خداوند تا پنجاه روز از بنده گناهان او را می‌پوشاند تا اگر توبه کند، توبه او را پذیرفته و اگر گناه کند، گناه او را نوشته.”
  • امام علی (علیه‌السلام): “هر گاه خداوند بنده‌ای گناهی می‌کند و توبه می‌کند، خداوند در توبه‌اش را رد نمی‌کند.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام صادق (علیه‌السلام): “هر کس از گناه خود پشیمان شود و توبه کند، خداوند او را دوست دارد.”
  • امام حسین (علیه‌السلام): “خداوند گناهکاران را به افترا و خواری مبتلا نمی‌کند، بلکه از آنان به اندازه توبه‌شان خوشحال می‌شود.”

همواره در اسلام، افترا و نفرت الهی به انسان بر اثر گناهان و فرار از راه حق اتفاق می‌افتد. اما خداوند، انسان را به توبه و اصلاح دعوت می‌کند و توبه‌کنندگان را دوست دارد. از این رو، بهترین راه برای جلب رضایت الهی توبه و اصلاح است.

9.زیاده‌روی در گناهان و معاصی

زیاده‌روی در گناهان و معاصی از دیدگاه اسلامی مورد منع و انتقاد قرار دارد. اسلام از مؤمنان خواسته است که از افراط در گناهان دوری جویا شده و به سمت اصلاح و توبه حرکت کنند. زیاده‌روی در گناهان منجر به افترا به دین و راه حق، ضیاع نعمت‌ها و برخورد با عقوبات الهی می‌شود.

 1. آیات قرآنی:
  • “وَلَا تَطْغَوْا إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُعْتَدِينَ” (البقرة، 190) – “و برخورداری (ز انسانها و مالها) نکنید که خداوند، مختارهای انسانها را دوست ندارد.”
  • “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تُحِلُّوا شَعَائِرَ اللَّهِ وَلَا الشَّهْرَ الْحَرَامَ وَلَا الْهَدْيَ وَلَا الْقَلَائِدَ وَلَا آمِّينَ الْبَيْتَ الْحَرَامَ يَبْتَغُونَ فَضْلًا مِّن رَّبِّهِمْ وَرِضْوَانًا ۚ وَإِذَا حَلَلْتُمْ فَاصْطَادُوا ۚ وَلَا يَجْرِمَنَّكُمْ شَنَآنُ قَوْمٍ أَن صَدُّوكُمْ عَنِ الْمَسْجِدِ الْحَرَامِ أَن تَعْتَدُوا ۘ وَتَعَاوَنُوا عَلَى الْبِرِّ وَالتَّقْوَىٰ ۖ وَلَا تَعَاوَنُوا عَلَى الْإِثْمِ وَالْعُدْوَانِ ۚ وَاتَّقُوا اللَّهَ ۖ إِنَّ اللَّهَ شَدِيدُ الْعِقَابِ” (المائدة، 2) – “ای کسانی که ایمان آورده‌اید! آیات الله و ماه مقدس و حیوانات قربانی و نشانه‌ها و حلقه‌های گردنی (که به مکه برده می‌شوند) و حرمت خانه مقدس را نمی‌شکنید. (در مراسم حج) و هنگامی که حلال شدید، (از شکنجه ایشان) شکار بگیرید. و از دشمنان که به علت حرمت و کمک به دین اسلام از دین خود دشمن هستند گرفتاری نیاورید. بر همدیگر در خدمت بهره و پیشبرد دین خداوند و در پیشبرد اعمال نیکو و پرهیز از اعمال گناهکاران متحد شوید و در توسعه به اختصاص بهره به دیگران همکاری نمایید و در کمک به جلب برکت و پیشبرد امور دینی یا دنیایی همکاری کنید. و در تسهیل در کارهای نیکو و پیشبرد امور دین و دنیا کمک یکدیگر نمایید و همکاری در انجام اعمال زشت و افترا و زورگویی نکنید. پس از اینکه این عبارات را خوانده و در تجاوز از حریم مقدس خداوند و حرمت اماکن مقدس پیامبر و امامان اطهار نیازی به آموزش ندارید.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر چه گناهان به زیاده روی بروند، مؤمنان را هلاک می‌کند.”
  • امام صادق (علیه‌السلام): “زیاده‌روی در گناهان مؤمن را به هلاکت می‌کشاند.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام علی (علیه‌السلام): “از زیاده‌روی در گناهان دوری کنید؛ زیرا که هر گناهی بر اثر زیاده‌روی، عادت می‌شود.”
  • امام حسین (علیه‌السلام): “کمال اسلام، کمال ایمان و کمال تقوی، دوری از زیاده‌روی در گناهان است.”

زیاده‌روی در گناهان، علاوه بر اینکه منجر به فساد اخلاقی و اجتماعی می‌شود، باعث از بین رفتن برکت و رضایت الهی نیز می‌شود. بنابراین، از مسلمانان خواسته می‌شود که در تلاش برای پیشرفت روحی و اخلاقی، از گناهان و معاصی دوری جویا و به سمت اصلاح و توبه حرکت کنند.

10.حیاء نداشتن از خداوند و علماء

حیاء (خجالت و استحیاء) نداشتن از خداوند و علماء، یکی از اخطارات اخلاقی در اسلام است. اسلام به مؤمنان توصیه می‌کند که در رفتار و اقدامات خود به حیاء و احترام نسبت به خداوند و علماء نهایت توجه را داشته باشند.

 1. آیات قرآنی:
  • “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا لَا تَخُونُوا اللَّهَ وَالرَّسُولَ وَتَخُونُوا أَمَانَاتِكُمْ وَأَنتُمْ تَعْلَمُونَ” (الأنفال، 27) – “ای کسانی که ایمان آورده‌اید! خداوند و رسول او را خیانت نکنید و امانات خود را خیانت نکنید و شما می‌دانید.”
  • “إِنَّ الَّذِينَ يُحِبُّونَ أَن تَشِيعَ الْفَاحِشَةُ فِي الَّذِينَ آمَنُوا لَهُمْ عَذَابٌ أَلِيمٌ فِي الدُّنْيَا وَالْآخِرَةِ ۚ وَاللَّهُ يَعْلَمُ وَأَنتُمْ لَا تَعْلَمُونَ” (النور، 19) – “به راستی کسانی که می‌خواهند فحشی را در بین مؤمنان گسترش دهند، عذاب دردناکی در دنیا و آخرت برایشان خواهد بود و خداوند آگاه و شما نمی‌دانید.”
 2. حدیث:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر کسی که حیاء نداشته باشد، چهار خصلت در او جلوه می‌کند: فسق برتر، ترک احترام به پدر و مادر، بی‌خوفی از خداوند، و دلیلی نداشتن بر اخلاق نیکو.”
  • امام صادق (علیه‌السلام): “حیاء نیکوترین خصلت است و بهترین زینت اخلاقی.”
 3. توصیه‌ها:
  • امام علی (علیه‌السلام): “حیاء نگه دارنده علم است؛ هر که حیاء داشته باشد، نوری از علم و حکمت در دل او جاری می‌شود.”
  • امام حسین (علیه‌السلام): “حیاء از شجاعت و پایداری در دین است و از خواسته خداوند است.”

حیاء از خداوند و علماء نشانه ایمان و تقواست و نشانه احترام به اصول دینی و مقدسات. احترام و حیاء از این مواردی است که زیبایی و ارزش زندگی اجتماعی را افزایش می‌دهد و نقش مهمی در تربیت اخلاقی افراد دارد.

عوامل نشاط در نماز

1.تأمل در معانی نماز

تأمل در معانی نماز، یک فرایند عمیق و ارتقاء‌بخش در روند ارتباط انسان با خداوند است.

تأمل در معانی نماز از دیدگاه قرآن:

 1. ارتباط مستقیم با خداوند:
  • “إِيَّاكَ نَعْبُدُ وَإِيَّاكَ نَسْتَعِينُ” (الفاتحه، 5) – “تنها تو را می‌پرستیم و تنها از تو کمک می‌جوییم.” نماز، زمانی است که انسان مستقیماً با خداوند ارتباط برقرار می‌کند.
 2. تضرع و تواضع:
  • “إِنَّمَا يَخْشَى اللَّهَ مِنْ عِبَادِهِ الْعُلَمَاءُ” (فاطر، 28) – “تنها علماء از بندگان خداوند همواره از او خوف دارند.” نماز باعث تواضع و تضرع انسان به حضور الهی می‌شود.
 3. تأثیر بر اخلاق و اعمال:
  • “إِنَّ الصَّلَاةَ تَنْهَىٰ عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنكَرِ” (العنکبوت، 45) – “نماز از کارهای ناپسند و مکروه باز می‌دارد.” انجام نماز به تربیت اخلاق و دوری از گناهان کمک می‌کند.

تأمل در معانی نماز از دیدگاه احادیث:

 1. تقویت روح و قلب:
  • امام علی (علیه‌السلام): “نماز سیلی است که قلب را از گناهان می‌شوید.” نماز، وسیله‌ای برای پاکیزگی روح و دل انسان است.
 2. تأثیر بر ایمان:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “نماز نوری است که در قلب مؤمنان روشن می‌شود و ایمان آنها افزایش می‌یابد.” نماز به عنوان منبع نور و ایمان برجسته شده است.
 3. حضور در محضر الهی:
  • امام سجاد (علیه‌السلام): “نماز، شخص را در محضر الهی حاضر می‌کند و باعث ارتباط نزدیک با خداوند می‌شود.” نماز فرصتی است که انسان در محضر الهی حضور یابد.
 4. تأثیر بر تواضع و تفکر:
  • امام حسین (علیه‌السلام): “نماز، مایه تواضع و تفکر عمیق درباره خلق و خداست.” انسان از طریق نماز به تواضع و تفکر در معانی دینی تشویق می‌شود.

با تأمل در معانی نماز از طریق آیات قرآن و احادیث، اهمیت این عمل عظیم و ارتباط عمیق آن با سلامت روحی و اخلاقی افراد به وضوح نمایان می‌شود.

2.آرامش در اجرای حرکات

آرامش در اجرای حرکات نماز با اشاره به آیات قرآن و احادیث:

 1. آیات قرآن:
  • تأکید بر آرامش در نماز:
   • “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ إِنَّ اللَّهَ مَعَ الصَّابِرِينَ” (البقرة، 153) – “ای کسانی که ایمان آورده‌اید! با صبر و نماز به کمک یکدیگر بیایید، چرا که خداوند با صابران است.”
  • آرامش در رکوع و سجده:
   • “يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا ارْكَعُوا وَاسْجُدُوا وَاعْبُدُوا رَبَّكُمْ وَافْعَلُوا الْخَيْرَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ” (الحجرات، 15) – “ای کسانی که ایمان آورده‌اید! رکوع کنید و سجده کنید و پرستش کنید و به خدایتان خیر بکنید تا رستگار شوید.”
 2. حدیث:
  • آرامش در حرکات نماز:
   • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هنگامی که به نماز می‌روید، به آرامی حرکات را انجام دهید و به آن‌ها عطف کنید؛ چرا که نماز شما با نماز اهل کتاب متمایز است.”
  • تأمل در حالات نماز:
   • امام علی (علیه‌السلام): “هنگامی که در رکوع هستید، چنانچه می‌خواهید در آسمان باشید. و هنگامی که در سجده هستید، چنانچه می‌خواهید در زیر زمین باشید.”
 3. پیشنهادات احادیث:
  • آرامش در نماز:
   • امام محمد باقر (علیه‌السلام): “نماز کسی که با آرامش و خشوع انجام شود، همچون شخصی است که از شبهه و شک برهان یافته است.”
  • تأمل در حرکات:
   • امام حسین (علیه‌السلام): “نماز، تمرینی است برای خشوع و تضرع؛ هنگامی که در حرکات نماز هستید، خداوند در کنار شماست و شما به سوی او نیایش می‌کنید.”

آرامش در اجرای حرکات نماز، به عنوان عنصری اساسی در تجربه نماز، از طریق توصیه‌های قرآن و احادیث، به اهمیت و ارزش آرامش در این عبادت اشاره می‌کند و به مؤمنان توجیه می‌دهد که با حضور آرام و خشوع در نماز، به ارتباط عمیقتر با خداوند دست یابند.

3.پیوستن به معانی دعا

پیوستن به معانی دعا با اشاره به آیات قرآن و احادیث:

 1. آیات قرآن:
  • تأکید بر اثر دعا در تغییر سرنوشت:
   • “وَقَالَ رَبِّ اشْرَحْ لِي صَدْرِي * وَيَسِّرْ لِي أَمْرِي * وَاحْلُلْ عُقْدَةً مِّن لِّسَانِي * يَفْقَهُوا قَوْلِي” (طه، 25-28) – “و گفت: پروردگارا، سینه‌ام را به راهی که تو می‌دانی باز کن و کارم را برام آسان گردان و گره زبانم را باز کن تا سخنم را درست بفهمند.”
  • وعده تجاب دعا:
   • “وَقَالَ رَبُّكُمُ ادْعُونِي أَسْتَجِبْ لَكُمْ ۚ إِنَّ الَّذِينَ يَسْتَكْبِرُونَ عَنْ عِبَادَتِي سَيَدْخُلُونَ جَهَنَّمَ دَاخِرِينَ” (غافر، 60) – “پروردگار شما گفته است: مرا بخوانید تا به دعای شما پاسخ دهم. کسانی که از عبادت من مستغرق می‌شوند، به سوی دوزخ درآیند.”
 2. حدیث:
  • تأثیر پیوستن به معانی دعا:
   • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “دعا نیاز به دعای بلند و صداگونه ندارد؛ بلکه با دلی خاشع و پست، حتی به زیر لب گفته شده هم می‌پذیرد.”
  • توسل به خدا از طریق دعا:
   • امام علی (علیه‌السلام): “دعا نیازمند توسل به خداست و خداوند دعا را از راه توسل پذیرا می‌کند.”
 3. پیشنهادات احادیث:
  • اهمیت پیوستن به معانی دعا:
   • امام حسین (علیه‌السلام): “پیوستن به معانی دعا و احساس نیاز به خداوند، راهی است برای حکومت دین و برقراری عدل در جامعه.”
  • تأثیر تضرع در دعا:
   • امام باقر (علیه‌السلام): “تضرع در دعا، نشانه فقر و نیازمندی به خداوند است و خداوند، تضرع را می‌پذیرد.”

پیوستن به معانی دعا با تمرکز بر آیات قرآن و احادیث، نشان از اهمیت و ارتباط عمیق دعا با اصول دینی و تربیت معنوی افراد دارد. این پیوستن به معانی دعا، انسان را به سوی ارتباط نزدیکتر با خداوند هدایت می‌کند و تأثیرات مثبتی در حیات روحی و اخلاقی او ایجاد می‌کند.

4.آگاهی از حضور در محضر الهی

آگاهی از حضور در محضر الهی با اشاره به آیات قرآن و احادیث:

 1. آیات قرآن:
  • آگاهی از حضور الهی در هر لحظه:
   • “هُوَ الَّذِي يُصَلِّي عَلَيْكُمْ وَمَلَائِكَتُهُ لِيُخْرِجَكُم مِّنَ الظُّلُمَاتِ إِلَى النُّورِ ۚ وَكَانَ بِالْمُؤْمِنِينَ رَحِيمًا” (الأحزاب، 43) – “اوست که بر شما و فرشتگانش نماز می‌خواند تا شما را از تاریکی‌ها به نور بیرون بیاورد. و او نسبت به مؤمنان مهربان است.”
  • آگاهی از حقیقت محضر الهی:
   • “وَقَالَ رَبِّ لَوْ لَا أَخَّرْتَنِي إِلَىٰ أَجَلٍ قَرِيبٍ لَّآسِتَكَنتُ لَكَافِيًا” (طه، 103) – “و گفت: پروردگارا، اگر من را به یک مهلت نزدیک‌تر نکنی، به حال خود (به خودم) اگاه خواهم شد.”
 2. حدیث:
  • آگاهی از حضور الهی در دلهای مؤمنان:
   • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “قلب مؤمن، محل حضور الهی است؛ پس به خداوند خوب باشید.”
  • آگاهی از حقیقت تفکر و ذکر:
   • امام علی (علیه‌السلام): “تفکر ساعتی درباره حال خود، بهتر از سال‌ها عبادت نیکوست و ذکر، موجب حضور در محضر الهی می‌شود.”
 3. پیشنهادات احادیث:
  • آگاهی از حقیقت دعا و استغفار:
   • امام حسن (علیه‌السلام): “دعا، موجب حضور در محضر الهی است و استغفار، راهی است برای پاکیزگی قلب.”
  • آگاهی از حقیقت تضرع:
   • امام صادق (علیه‌السلام): “هنگامی که به خدا دعا کنید، تضرع کنید؛ چرا که حضور قلب در دعا، مانند گلابی نرم و شیرین است.”

آگاهی از حضور در محضر الهی نشان از فهم عمیق انسان از ارتباط خود با خداوند دارد. آیات قرآن و احادیث نشان می‌دهند که انسان با تأمل، دعا، تضرع و ذکر می‌تواند حضور در محضر الهی را حقیقت‌بخشد و از لحظاتی پربار ارتباط معنوی بهره‌مند شود.

5.تغییرات در قرآن خواندن

تغییرات در قرآن خواندن با اشاره به آیات و روایات:

 1. آیه 125 سوره النحل:
  • “ادْعُ إِلَىٰ سَبِيلِ رَبِّكَ بِالْحِكْمَةِ وَالْمَوْعِظَةِ الْحَسَنَةِ ۖ وَجَادِلْهُم بِالَّتِي هِيَ أَحْسَنُ ۚ إِنَّ رَبَّكَ هُوَ أَعْلَمُ بِمَن ضَلَّ عَن سَبِيلِهِ ۖ وَهُوَ أَعْلَمُ بِالْمُهْتَدِينَ” – “به سبيل پروردگارت با حكمت و توجيه خوب دعوت كن و با آنان به بهترين روش بحث كن، زيرا پروردگارت بهترين كننده را مي‌شناسد و از راه راست گمراهان خويش بيشتر آگاه است.”
  این آیه نشان می‌دهد که تغییر در روش ارتباط با دیگران و انجام دعوت به دین با استفاده از حکمت و موعظه حسنه تأثیرگذار است.
 2. آیه 41 سوره الزمر:
  • “إِنَّا أَنزَلْنَا عَلَيْكَ الْكِتَابَ لِلنَّاسِ بِالْحَقِّ ۖ فَمَنِ اهْتَدَىٰ لِنَفْسِهِ ۚ وَمَن ضَلَّ فَإِنَّمَا يَضِلُّ عَلَيْهَا ۚ وَمَا أَنتَ عَلَيْهِم بِوَكِيلٍ” – “ما كتاب را بر تو بر انسانها به حق فرستاديم. هركه براى نفس خود هدايت يابد، خود براى آن خود هدايت يافته و كسى نيست كه گناهى ديگران را بگيرد.”
  این آیه به اهمیت هدایت فرد برای خودش و تغییر در مسیر راهنمایی خود اشاره دارد.
 3. حدیث شریف:
  • امام علی (علیه‌السلام): “علم بهتر است از دانش، عقل بهتر است از علم، نیکویی بهتر است از عقل، و دین بهتر است از نیکویی.”
  این حدیث نشان می‌دهد که تغییر در ترکیب عقل، دانش، نیکوکاری، و دین می‌تواند به تحول در زندگی فرد منجر شود.
 4. آیه 33 سوره الفرقان:
  • “وَلَا يَسْتَوِي اللَّذِينَ لَا يَعْلَمُونَ وَالْإِنسَانُ الَّذِينَ يَعْلَمُونَ” – “از آنان که نمی‌دانند و انسانها هرگز برابر نیستند.”
  این آیه به اهمیت دانش و آگاهی اشاره دارد که می‌تواند زندگی انسان را تغییر دهد.

تغییرات در قرآن خواندن نه تنها به افزایش عمق دینی و روحانی افراد کمک می‌کند بلکه به بهبود روابط انسانی و ارتقاء فردی نیز کمک می‌کند. این تغییرات می‌توانند باعث بهبود کیفیت زندگی و ارتباط با خداوند شوند.

6.نظافت و تزینات شخصی

ظافت و تزینات شخصی با اشاره به آیات و روایات:

 1. آیه 31 سوره الأعراف:
  • “يَا بَنِي آدَمَ خُذُوا زِينَتَكُمْ عِندَ كُلِّ مَسْجِدٍ وَكُلِّ مَكَانٍ ۖ وَكُلُوا وَاشْرَبُوا وَلَا تُسْرِفُوا ۚ إِنَّهُ لَا يُحِبُّ الْمُسْرِفِينَ” – “ای فرزندان آدم! زینت خود را هر وقت و در هر مكان به دست آوريد، بخوريد و بنوشيد و اسراف نكنيد؛ زيرا خداوند، اسرافكاران را دوست ندارد.”
  این آیه نشان می‌دهد که اهمیت دادن به نظافت و تزینات شخصی در مکان‌های مختلف، حتی در محل‌های مذهبی، توصیه شده است.
 2. حدیث شریف:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “خداوند زیبایی را دوست دارد. بنابراین، زیبا زیباییهای خود را نمایش دهید.”
  این حدیث تأکید دارد که خداوند زیبایی را دوست داشته و تزینات شخصی نیز از جمله زیباییهاست.
 3. آیه 7 سوره العنکبوت:
  • “الَّذِينَ لَا يَرِثُونَ الْفَاحِشَةَ وَلَا الْإِثْمَ ۗ وَلَا يَرِيدُونَ السُّوءَ ۚ أُولَٰئِكَ لَهُمْ جَنَّاتُ النَّعِيمِ” – “آنان که فحاشی و گناه را به ارث نبرند و بر هيچ چيز بدی تمايل نداشته باشند؛ آنان را بهشتهای نعيم تعلق خواهد گرفت.”
  این آیه به اهمیت دوری از ناپسندیها و تزینات نفسی مثبت اشاره دارد.
 4. حدیث شریف:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “هر كه نماز را با احترام بخواند و در نماز خود به نظافت دقت کند، خداوند او را بر دیگر مردم ترجیح می‌دهد.”
  این حدیث نشان می‌دهد که نظافت و تزینات شخصی در زمان انجام نماز نیز تأثیرگذار است.

توصیه به نظافت و تزینات شخصی در آیات و روایات اسلامی نشان از اهمیت این امور در زندگی روزمره دارد. به طور کلی، این اصول به نظم و زیبایی در زندگی فردی و اجتماعی کمک می‌کنند و نقش مهمی در بهبود زندگی دینی و اخلاقی افراد ایفا می‌کنند.

7.تعیین اهداف در نماز

تعیین اهداف در نماز با اشاره به آیات و روایات:

 1. آیه 29 سوره المؤمنون:
  • “قَدْ أَفْلَحَ الْمُؤْمِنُونَ * الَّذِينَ هُمْ فِي صَلَاتِهِمْ خَاشِعُونَ” – “به یقین، مؤمنان کامیاب هستند، آنها که در نمازهایشان خاشع و پر تأملند.”
  این آیه نشان می‌دهد که اهمیت تأمل و خشوع در نماز برای رسیدن به هدف کامیابی در دینی زندگی است.
 2. حدیث شریف:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “نماز، معیار هدف گذاری و مستقیم سازی انسان با پروردگار است.”
  این حدیث تأکید دارد که نماز به عنوان عبادت مستقیم با خدا، می‌تواند به تعیین و هدف‌گذاری در زندگی کمک کند.
 3. آیه 45 سوره البقره:
  • “اِسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِينَ” – “از صبر و نماز كمك بخواهيد؛ كه گرچه سنگين است، امّا براى كسانى كه خاشع هستند (سبك است).”
  این آیه نشان می‌دهد که نماز به عنوان یک وسیله برای تقویت صبر و اهداف زندگی استفاده می‌شود.
 4. حدیث شریف:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “نماز میزان ایمان است و ایمان میزان توفیق است.”
  این حدیث بیان می‌کند که نماز به عنوان میزان ایمان و توفیق در زندگی شناخته می‌شود.

تعیین اهداف در نماز به عنوان یک ابزار مهم در راستای رشد روحانی و اخلاقی فردی و اجتماعی اهمیت دارد. آیات و روایات اسلامی نشان می‌دهند که نماز نه تنها یک عبادت است، بلکه می‌تواند به عنوان یک راهبرد برای تعیین اهداف و کسب کامیابی در زندگی مورد استفاده قرار گیرد.

8.تشخیص اهمیت نماز

تشخیص اهمیت نماز با اشاره به آیات و روایات:

 1. آیه 20 سوره مبارکه مؤمنون:
  • “وَالَّذِينَ هُمْ عَلَىٰ صَلَاتِهِمْ دَائِمُونَ” – “آنها که بر نمازهایشان دائم و پایدارند.”
  این آیه نشان می‌دهد که اهمیت نماز در دائمی بودن و پایداری در انجام آن است.
 2. آیه 45 سوره البقره:
  • “اِسْتَعِينُوا بِالصَّبْرِ وَالصَّلَاةِ ۚ وَإِنَّهَا لَكَبِيرَةٌ إِلَّا عَلَى الْخَاشِعِينَ” – “از صبر و نماز كمك بخواهيد؛ كه گرچه سنگين است، امّا براى كسانى كه خاشع هستند (سبك است).”
  این آیه نشان می‌دهد که نماز به عنوان یک منبع کمک و استعانت در مواقع دشوار تشویق می‌شود و به خاشعین اهمیت بیشتری داده می‌شود.
 3. حدیث شریف:
  • پیامبر اسلام (صلى‌الله‌علیه‌وآله): “نماز عمود دین است و ستون اسلام.”
  این حدیث نشان می‌دهد که نماز به عنوان عمود دین و ستون اسلام، اهمیت زیادی دارد و بدون آن دین و اسلام ناقص خواهد بود.
 4. آیه 11 سوره العنکبوت:
  • “وَلَوْ أَنَّنَا أَنزَلْنَا إِلَيْهِمُ الْمَلَائِكَةَ وَكَلَّمَهُمُ الْمَوْتَىٰ وَحَشَرْنَا عَلَيْهِمْ كُلَّ شَيْءٍ قُدُوسٍ وَمَا كَانُوا لِيُؤْمِنُوا إِلَّا أَن يَشَاءَ اللَّهُ وَلَٰكِنَّ أَكْثَرَهُمْ يَجْهَلُونَ” – “و اگر ما ملائكه را به ايشان فرستاده و مردگان با ايشان حرف بزنند و هرچيز پاكيزه را پيش آورديم و ايشان را گرد آورديم، باز هم بر ايشان ايمان نمی‌آوردند مگر اينكه خدا بخواهد. ولى اكثر آنها نادانند.”
  این آیه به اهمیت اختیار و اراده شخص در اعمال دینی، از جمله نماز، اشاره دارد.

تشخیص اهمیت نماز از آیات و روایات اسلامی نشان می‌دهد که نماز به عنوان یک رکن اساسی و عظیم در دین اسلام تأکید شده است. این عبادت نه تنها ارتباط فرد با خدا را برقرار می‌کند بلکه بر اراده و اختیار فرد در پیروی از دین تأکید می‌کند.

سوالات متداول:

 1. تشخیص اهمیت نماز بر اساس آیات و روایات چیست؟
  • پاسخ: اهمیت نماز بر اساس آیات و روایات در دین اسلام به عنوان عمود دین و ستون اسلام تأکید شده است. نماز به عنوان یک رابطه مستقیم با پروردگار و عبادتی که دین را کامل می‌کند، اهمیت زیادی دارد.
 2. آیا دین اسلام تأکید دارد که نماز به عنوان یک ابزار برای تعیین اهداف زندگی مورد استفاده قرار گیرد؟
  • پاسخ: بله، در حدیث شریف آمده است که نماز به عنوان معیار هدف گذاری و مستقیم سازی انسان با پروردگار است.
 3. چرا خاشعین در انجام نماز به ویژه تشویق می‌شوند؟
  • پاسخ: آیه 45 سوره البقره مشخص می‌کند که از صبر و نماز برای کمک به خوانندگان استفاده شود و این که برای کسانی که خاشع هستند، نماز سبک تر است.
 4. آیا نماز می‌تواند منبع تقویت صبر در مواقع دشوار باشد؟
  • پاسخ: بله، آیه 45 سوره البقره نشان می‌دهد که نماز می‌تواند به عنوان منبعی برای تقویت صبر در مواقع دشوار استفاده شود.
 5. چرا نماز به عنوان ستون اسلام و عمود دین شناخته می‌شود؟
  • پاسخ: حدیث شریف مبنی بر این است که نماز عمود دین و ستون اسلام است؛ یعنی اهمیت این عبادت به اندازه‌ای بالاست که بدون آن دین و اسلام ناقص خواهد بود.
 6. آیا نماز به عنوان یک منبع کمک و استعانت در مواقع دشوار تشویق می‌شود؟
  • پاسخ: بله، آیه 45 سوره البقره مشخص می‌کند که از صبر و نماز برای کمک در مواقع دشوار تشویق می‌شود.
 7. آیا نماز تأثیری در تعیین اهداف زندگی دارد؟
  • پاسخ: بله، حدیث شریف مبنی بر این است که نماز می‌تواند به عنوان یک منبع برای تعیین و هدف‌گذاری در زندگی استفاده شود.
 8. چرا نظافت و تزینات شخصی در مکان‌های مذهبی نیز تأکید می‌شود؟
  • پاسخ: آیه 31 سوره الأعراف نشان می‌دهد که تأکید بر زینت و نظافت شخصی در مکان‌های مذهبی نیز وجود دارد و این نشان می‌دهد که محیط مذهبی نیز باید پاک و زیبا باشد.
 9. آیا نظافت و تزینات شخصی می‌تواند جزء زیباییهای دینی باشد؟
  • پاسخ: بله، حدیث شریف مبنی بر این است که خداوند زیبایی را دوست دارد و تزینات شخصی نیز از جمله زیباییهاست.
 10. چرا اهمیت دائمی بودن و پایداری در انجام نماز تأکید شده است؟
 • پاسخ: آیه 20 سوره مؤمنون نشان می‌دهد که اهمیت دائمی بودن و پایداری در انجام نماز به عنوان عبارتی از خاشع و پر تأمل بودن در نماز تأکید شده است.

نتیجه گیری:

با توجه به آیات و روایات ارائه شده، می‌توان نتیجه گرفت که نماز در دین اسلام به عنوان یک عمود دین و ستون اسلام شناخته شده و اهمیت زیادی دارد. این عبادت نه تنها به عنوان رابطه مستقیم با پروردگار، بلکه به عنوان یک ابزار برای تعیین اهداف زندگی، تقویت صبر در مواقع دشوار، و کمک به افزایش ایمان و توفیق تشویق شده است. همچنین، تأکید بر نظافت و تزینات شخصی نشان از اهمیت زیبایی و پاکیزگی در مکان‌های مذهبی و زندگی روزمره دارد. این تعالیم نشان می‌دهند که نماز به عنوان یک عبادت جامع، اثرات مثبتی بر اخلاق و زندگی افراد دارد و برای رشد روحانی و اخلاقی اهمیت دارد.

نظرات

سوالات و نظراتتون رو با ما به اشتراک بذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سوالی دارید؟ با ما صحبت کنید!
مکالمه را شروع کنید
سلام! برای چت در WhatsApp پرسنل پشتیبانی که میخواهید با او صحبت کنید را انتخاب کنید
ما معمولاً در چند دقیقه پاسخ می دهیم